Képzési szint: alapképzés (BSc)
Képzési idő: 7 szemeszter (3,5 év) teljes idejű képzés
Képzés célja
olyan anyagmérnökök képzése, akik alkalmassá válnak az anyagokban zajló folyamatok értelmezésére és irányítására, az anyagok szerkezetének és tulajdonságainak vizsgálatára és azoknak a különböző technológiák során történő megváltoztatására, az anyag előállítási technológiai folyamatainak rendszerszemléletű irányítására és szervezésére, valamint az ezekkel a technológiákkal előállított anyagok minőségének biztosítására. Továbbá, akik kellő mélységű elméleti ismeretekkel rendelkeznek a képzés második ciklusban történő folytatásához.
Egy végzett anyagmérnök képes: meghatározni és leírni a fizikai és kémiai folyamatok történését anyagi rendszerekben matematikai eszközök segítségével, különös tekintettel a termodinamikai és kinetikai törvényszerűségekre.
Egy végzett anyagmérnök szaktudással rendelkezik:
• a szilárd anyagok atomi, mikro- és makrostruktúrájáról, az alapvető módszerekről, az anyag szerkezetének és a működési elvüknek az alapvető eszközökkel történő teszteléséről;
• az anyagtermelő gépek, berendezések működési elvéről;
• a fémek és ötvözeteik kohászati termelésének alapvető technológiáiról;
• a fémek és ötvözeteik képlékeny alakításának alapvető technológiájáról;
• a hőkezelés és felületkezelés alapvető technológiájáról;
• kerámia és kompozit anyagok gyártásának a lényegi technológiáiról;
• polimerek előállításárára szolgáló esszenciális technológiákról;
• műanyagok feldolgozásának alapvető technológiáiról;
• munkafolyamatok minőségügyi ellenőrzésével és felügyeletével kapcsolatos anyagmérnöki technológiákról.
Elhelyezkedési lehetőségek
Ezzel a végzettséggel a végzősök az alábbi ipari szakterületeken helyezkedhetnek el: kohászat, elektronika, vegyipar, energiaipar és gépészet.
Képzés tartalma és struktúrája
A tanulmányaik alatt a hallgatóknak 210 kreditet, azaz félévente 30 kreditet kell teljesíteniük.
A képzési program moduljai a következő területekkel kapcsolatosan tartalmaznak tantárgyakat: az anyagok szerkezete és tulajdonságai, felületkezelési technológiák, fémek, kerámiák, polimerek kémiája, fémtechnológiák, gyártási technológia, hő- és folyadékdinamika, hőkezelés és felületkezelés, hulladékfeldolgozás, kerámiatechnológiák, kémia- és anyagtudomány, kompozitok, olvadó ötvözetek, környezetvédelem és energetika, mechanika, minőség-ellenőrzés, öntési folyamatok, polimertechnológiák, szabványok, szerszámtervezés, technológiai modellezés, tulajdonság- és szerkezeti vizsgálat.
A képzés egyes tárgyai online formában is felvehetők és elsajátíthatóak.
Az utolsó félévben a hallgatók kötelesek a hallgatók kötelesek teljesíteni a tantervben kötelezően előírt szakmai gyakorlatukat és megírni a szakdolgozatukat.