GÉPÉSZMÉRNÖK MSc

 

Képzési szint:

mester (MSc)


Képzési idő:

4 szemeszter (2 év)

Specializáció/Szakirány:

-Élettartamgazdálkodás

 

A képzés célja:

Olyan mérnökök képzése, akik képesek a gépek, gépészeti berendezések és folyamatok koncepciójának kidolgozására, modellezésére, majd tervezésére, üzemeltetésére és karbantartására; a gépipari technológiák, illetőleg új anyagok és gyártástechnológiák kifejlesztésére, környezetszempontú alkalmazására; vezetési, irányítási és szervezési feladatok ellátására; a műszaki fejlesztés, kutatás, tervezés és innováció feladatainak ellátására; hazai és/vagy nemzetközi szintű mérnöki projektekhez való kapcsolódásra, azok koordinálására valamint a gépészeti tanulmányok doktori képzés keretében való folytatására is.
 

A mesterképzési szakon végzettek ismerik:

- a gépészmérnöki szakmához kötött elméletet és gyakorlatot, rendelkeznek megfelelő szintű manualitással, mérési készséggel, ezek laboratóriumi szintű ismeretével,
- a vezetéshez kapcsolódó feladatokat és tevékenységeket,
- a számítógépes kommunikációt és elemzést,
- a környezetvédelem, a minőségügy, a fogyasztóvédelem, a termékfelelősség, az egyenlő esélyű hozzáférés elve és alkalmazása, a munkahelyi egészség és biztonság, a műszaki és gazdasági jogi szabályozás, valamint a mérnöketika alapvető előírásait,
- a kutatáshoz vagy tudományos munkához szükséges, széles körben alkalmazható problémamegoldó technikákat,
- a globális társadalmi és gazdasági folyamatokat.

 

A mesterképzési szakon végzettek alkalmasak:

•    a megszerzett tudás alkalmazására és gyakorlati hasznosítására, a problémamegoldó technikák felhasználására,
•    a tudományágban megszerzett szakmai tapasztalat ismereti határairól származó információk, felmerülő új problémák, új jelenségek feldolgozására,
•    a lehetőségek szerint helytálló bírálat vagy vélemény megfogalmazására, döntéshozásra, következtetések levonására,
•    a megoldandó problémák megértésére és megoldására, eredeti ötletek felvetésére,
•    szakmailag magas szinten önállóan megtervezni és végrehajtani feladatokat,
•    önművelésre, önfejlesztésre, a saját tudás magasabb szintre emelésére,
•    a műszaki-gazdasági-humán erőforrások kezelésének komplex szemléletére,
•    gondolkodásmód alapján komplex rendszerek globális tervezésére,
•    integrált ismeretek alkalmazására a gépek, a gépészeti berendezések és folyamatok, a gépipari anyagok és technológiák, valamint a kapcsolódó elektronika és informatika szakterületeiről.

Elhelyezkedési lehetőségek:

Az élettartamgazdálkodás alapvető tényezővé vált a termelő vállalatok költséghatékony működése tekintetében, ezért a végzett hallgatók keresettek a munkaerőpiacon. A jól képzett gépészmérnököknek az alábbi területeken nyílnak karrier lehetőségek: a műszaki tervezés, a műszaki innováció, a karbantartás és a minőségbiztosítás területén.
Tartalom és felépítés:
A hallgatók a tanulmányaik alatt 120 kreditet kötelesek teljesíteni, szemeszterenként összesen 30 kreditet. 6 alapozó tantárgy van az első 3 félév mindegyikében.
Az első év során a modulok a következő területekre fektetnek nagy hangsúlyt: matematika, modern anyagismeret és gyártási technológia, mechanika, fizika, termelésmenedzsment, értékszámítás, élettartam-menedzsment, karbantartási és javítási technológiák és a mérnöki anyagok kárai.
A második év során a modulok témái: a technológia, a strukturális integritás, a gép állapotának monitoring módszerei, a hegeszthetőség. Továbbá a tanulók kötelesek ebben az évben elkészíteni a szakdolgozatukat.
A képzés egyes tárgyai online formában is felvehetők és elsajátíthatóak.